Dayanışmanın Gücü

En iyi 10 yaz festivali – 2018

Havaların ısınması, okulların kapanması ve tatil döneminin başlamasıyla birlikte festival sezonu açıldı. Türkiye’nin dört bir tarafında sinemadan, müziğe, çağdaş sanattan, atölye çalışmaları hatta boğa güreşlerine kadar eğlencenin bir an olsun düşmediği festivaller yazı hiç olmadığı kadar ısıtacak.

10- Farklı tarzla: ERİKLİ MÜZİK FESTİVALLERİ / EDİRNE

Geçen sene yoğun ilgi görülen müzik festivalinde bu sene 3 farkı tarihte 3 festival olarak karşımıza çıkıyor.

Erikli Rock Fest : 11 – 14 Temmuz 2018

Trakya Festivali : 19 – 20 – 21 – 22 Temmuz 2018

Trakya Müzik Festivali : 3 – 4 -5 Ağustos 2018

Ä°lgili resim

 

9- Boğa Güreşleri: KAFKASÖR KÜLTÜR TURİZM SANAT FESTİVALİ/ARTVİN

Bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda düzenlenen festivalin bu yıl 38.’si yapılacak. Aynur Tartan, “Artvin’in olmazsa olmazı… Geleneği ve değeriyle bu yıl boğa güreşleri kaçırılmamalı” tavsiyesini veriyor. Festivalin programı aşıklar atışması, yöresel tiyatro ve halk oyunları gösterileri, konserler, havai fişek şovu, ve altı kategoride boğa gireşleri bulunuyor.
Girişler ücretsiz. 29 Haziran – 1 Temmuz’da Kafkasör Yalası’nda.

kafkasör boğa güreşleri 2018 ile ilgili görsel sonucu

 

8- 28 sanatçı: SAMSUN GENÇLİK FESTİVALİ

Geeçen yıkl ilki gerçekleştirilen ancak sanatçı kadrosu ve organizasyonuyla çevre illerden de gelen müzik tutkunlarıyla akına uğrayan festivalin ikincisine sadece 10 gün kaldı.

Dört güne yayılan programda Teomani Sagopa Kajmer, Selda Bağcan, Moğollar gibi toplamda 28 sanatçı ve grup sahne alacak.
Biletler Biletix’te günlük 50, kombine 80, kamp+kombineyse 110 TL. 20-23 Haziran’da Sheraton Grand Beach’te

samsun gençlik festivali ile ilgili görsel sonucu

 

7- Deniz kenarında: KUŞADASI GENÇLİK FESTİVALİ / AYDIN

Geçtiğimiz yıl 90 bin müzikseveri buluşturarak gelenekselleştiğini kanıtlayan Kuşadası Gençlik Festivali 3. yılında 11-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenleniyor. Her zaman iyi müzik sloganıyla Kuşadası Belediyesi işbirliği ile Kuşadası Davutlar Bölgesi Sevgi Plajı’nda gerçekleşecek festival 5 gün boyunca müzik dünyasının yıldızlarına ev sahipliği yapacak.
Moğollar, Yeni Türkü, Pentagram, Ceza, Duman, Melek Mosso, Hayko Cepkin, Halil Sezai, Şebnem Ferah, Manga, Athena, Emre Aydın, Seksendört, Teoman, Feridun Düzağaç, Mor ve Ötesi, Selda Bağcan&Boom Pam ve Cem Adrıan gibi toplamda 55 farklı sanatçı ve grubu ağırlayacak olan festival, doyurucu programı ile de dikkat çekiyor.

Ä°lgili resim

 

6- Klasik müzik aşkına: BODRUM MÜZİK FESTİVALİ/MUĞLA

Müzikten sinemayatadım etkinliklerden söyleşiler kadar çok sayıda etkinliği bir arada sunan festival beş gün sürecek. Saffet Emre Tonguç,”Hem Bodrum’un simge mekankarının hem de klasik müzikle iç içe geçen rehberli turların olması bu gestivali daha da özel kılıyor. Fazıl Say’ın Güz Şarkıları albümünün seslendirileceği ve Vikingur Olafsson’ın konuk edileceği ‘Gece Konserleri’ dikkat çekiyor” diyor.
Bu yıl 14.’sü gerçekleşecek olan festival 4-8 Ağustos’ta Bodrum’da.

Ä°lgili resim

 

5- Yaz boyunca: UNİQ İSTANBUL AÇIK HAVA FİLM FESTİVALİ

Festival bu yıl ‘Başka Sinema’ işbirliğiyle sanatseverlere 35 filmlik dopdolu bir program sunuyor. Üç buçuk aya yayılan süresiyle belki de dünyanın en uzun süren festivali olan organizasyonda sezonun yaratııc ve bağımsız sinemanın en güzel örnekleri açık havada izleyicileriyle buluşuyor.
5 Haziran – 11 Eylül’de Maslak’ta.

Ä°lgili resim

 

4- 25 Yaşında: İSTANBUL CAZ FESTİVALİ

BU yıl 25. Yılını kutlayan festivalde caz,funk,dünya müziği,rock’ın simge isimler İstanbul’un dört bir yanında sahne alacak. Rober Plant, Knower, Caro Emerald ve Erkan Oğur gibi 26 farklı performans izlemek mümkün. Dördüncü kez düzenlenecek ‘Gece Gezmesi’yle Kadıköy-Moda rotasındaki dokuz sahnede genç nesil müzisyenleride dinleyebilirsiniz.
Biletler Biletix’te ve etkinliğe göre 50-495 TL arasında değişiyor.
26 Haziran – 17 Temmuz’da 11 farklı mekanda.

istanbul caz festivali ile ilgili görsel sonucu

 

3- Kamp coşkusu: ZEYTİNLİ ROCK FESTİVALİ/BALIKESİR

Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan festival geçen yıl 75 sanatçıyı 200 binden fazla dinleyiciyle buluşturmuştu. Nurbanu Anter, “Bu festival, Türkiye’nin dört bir yanında yapılan yeni festivallere ilham olurken, bir taraftan da ülkemizde kamplı festival kültürünün yerleşmesi ve gelişmesini de sağladı” diye söylüyor.
Geçen yıl Selda Bağcan, Şebnem Ferah, Manga, Athena ve Teoman gibi isimlerin sahne aldığı organisazsyon 29 Ağustos – 2 Eylül’de Dalyan Sahilin’de.

Ä°lgili resim

 

2- Gün batımında: BOZCAADA CAZ FESTİVALİ/ÇANAKKALE

Ayazma Manastırı’nın bahçesinde yapılacak festivalde funk, balkan, etnik, pop, füzyon ve özgür caz türlerinde gerçekleşecek sahne performanslarıyla katılımcılar farklı tarzları bir arada dinleyecek. Bahar Akıncı, “Festival, adaya yepyeni bir heyecan taşıdı. Ayazma’nın efsane gün batımına karşı çimlere yayılıp nefis gruplar dinlemek paha biçilemez” diyor.
Korhan Futacı, Fransız trompetçi Erik Truffaz, Alp Ersönmez ve Çağrı Sertel gibi isimler sahnede olacak.
Biletler Biletix’te. 27-29 Temmuz’da Bozcaada’da.

Ä°lgili resim

 

1- Festivalden fazlası: CAPPADOX / NEVŞEHİR

İlki 2015’te düzenlenen festival kısa sürede büyük ilgi gördü.
Bu yıl ‘sessizlik’ temasıyla düzenlenecek festival, müzik, çağdaş sanat, spor, gastronomi, açık hava ve diğer organizasyonlarla dopdolu geçecek. İlgi alanlarınıza göre düzenlenmiş gezgin, kâşif, yolcu veya maceracı paketlerinden birini satın almalısınız. Ücretler 850- 1350 TL arasında değişiyor. Festival, standart bir festivalden çok daha ötesi. Bir kitleyi hedeflemek yerine, Türkiye’den hatta yurt dışından ciddi miktarda seyirciyi Kapadokya’ya getirebilecek güçlü bir içeriğe sahip.
14 – 19 Haziran’da Kapadokya’da.

Ä°lgili resim

 

kaynak: Hürriyet

 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.