Festival Buluşması 2018

Festivalin her yıl merakla beklenen  özel projesi Festival Buluşması bu yıl uluslararası yarışmalardan ödüllerle dönen, henüz 20’lerindeki üç genç solisti 8 Haziran’da ilk kez bir araya getiriyor.

Alican Süner keman
Jamal Alıyev viyolonsel
Can Çakmur piyano

Konser Programı
Albert Dietrich/Johannes Brahms/Robert Schumann
F-A-E Sonatı

Clara Schumann
Piyanolu Üçlü Sol minör, op. 17

Robert Schumann
Fantezi Parçalar, op. 73

Felix Mendelssohn
Piyanolu Üçlü No.1 Re minör, op. 49

Ara dahil 120’ sürer.

Bugüne kadar Berlin Filarmoni, Leipzig Gewandhaus, Zürih Tonhalle gibi salonlarda ve Brandenburg Senfoni, Cottbus Filarmoni, I Virtuosi Italiani gibi topluluklar eşliğinde Almanya, İspanya, İtalya ve İsviçre’de konserler vermiş olan Alican Süner, halen Berlin Sanat Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. 26 yaşındaki genç kemancı 2015 Max Rostal Yarışması’nda birinciliğin yanı sıra iki özel ödül kazandı ve Berlin Konzerthaus Orkestrası eşliğindeki Çaykovski yorumu Alman Kültür Radyosu tarafından yayımlandı. Aynı yıl XXII. Postacchini Yarışması’nda bütün kategorilerde birinci seçilen Alican Süner’e İtalya Cumhurbaşkanlığı Madalyası takdim edildi.

Alican Süner ve Can Çakmur’la bu özel projede ilk kez buluşacak olan Jamal Aliyev, 2017’de hem BBC Proms’ta hem de Philharmonia Orkestrası ile ilk konserlerini verdi. Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı Senfoni, Bilkent Senfoni ve Eskişehir Senfoni Orkestraları eşliğinde konserler de vermiş olan 24 yaşındaki Azerbaycanlı viyolonselci, Avrupa’da çeşitli orkestralar eşliğinde sahneye çıkmasının yanında Moskova’ya, oradan da Singapur ’a uzanan bir coğrafyada resitaller ve oda müziği icralarıyla beğeni topluyor. 2002 yılından bu yana pek çok yarışmadan birincilikle dönen Aliyev, en son 2017’de kazandığı Karl Jenkins Müzik Yarışması neticesinde Classic FM ve Warner Classics etiketiyle bir albüm de kaydedecek.

Festival dinleyicilerinin 43. İstanbul Müzik Festivali açılış konserinden hatırlayacakları Can Çakmur geçtiğimiz günlerde 11. İskoç Ulusal Piyano Yarışması’nda birinciliği kazanarak başarılarına bir yenisini ekledi. 2012 yılında XXII. Roma Uluslararası  Piyano Yarışması’nda birincilik, 2014 yılında Avrupa Gençlik Müzik Yarışmaları Ödülü ve 4. Franz Liszt Genç Piyanistler Yarışması’nda üçüncülük ile Bartók Özel Ödülü, 2016 yılında da X. Bays Dyarionas Yarışması’nda “Laurente” ödülü ile iki özel ödül kazanan Can Çakmur Franz Liszt Weimar Müzik Yüksekokulu’nda eğitim görüyor ve çalışmalarını Güher ve Süher Pekinel’in Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler projesi kapsamında sürdürüyor. 20 yaşındaki piyanist 2018/19 sezonunda Kraliyet İskoç Ulusal Orkestrası eşliğinde bir konser de verecek.

Biletler Biletix‘te

Yoruma kapalı.