Nilüfer Müzik Festivali Deneyimi

Selam sevgili FestivalTR takipçileri

Sizlere elimden geldiğince festival analizleri sunacağım bunlardan ilki Nilüfer Müzik Festivali 2016,

Öncelikle bir gün öncesinden Bursa’ya varmıştık. Zeytinlinin yorgunluğunu atamadan yollara düştük ve ucuz bilet avantajıyla Nilüfer’in yolunu tuttuk.

Oraya giderken kafamda bir sürü soru vardı;

Deniz olmayan bir yerde nasıl festival olacaktı?

Festival biletleri neden bu kadar ucuzdu?

Festival biletleri neden bitti?

Belediyenin yaptığı festivalden “FESTİVAL” olur muydu?

 Lafı çok dolandırmadan hemen başlamak istiyorum.

Nilüfer Fest Balat Atatürk Ormanı’nda yapılıyormuş.Yorgun can dostum unoyla festival alanını baya bir aradık.Özellikle yönlendirmeler konusunda baya başarısız buldum daha ilk anlardan. Navigasyon açık olmasına ve bütün tabelalara tek tek bakarak geçmemize rağmen 1 km yakınlıkta yarım saat kadar dayresel veya dikdörtgen olmak üzere tur attıktan sonra neyseki festival alanına ulaştık.

Festival alanı kocaman bir ormanı andırıyordu uzaktan.Kapı açılma saati olarak verilen saatte oradaydık.(saati tam hatırlamıyorum) Dışarıya baktığımızda öyle aşırı bir kalabalık yoktu tabiki biraz hayal kırıklığına uğrayarak 2 bira alıp kuyruğa girdik.Festival alanında bir girişten alım yapılıyordu .Yaklaşık 2 saat bekledikten sonra kapılar açılmaya başlandı . Beklediğimiz 2 saatlik sürede bir sürü insanla tanıştık yakınlardaki marketleri ve yaşam yerlerini öğrendik.Festival kapısına 400-500 metre yakınlıkta bir migros vardı.Ve o migros yolunda da kafeler.

-Kapı,aramalar-

Neyse kapıda başlayan içeriye açık paket sigara alınmıyor? İçeriye parfüm alınmıyor yaygaraları insanları bütün sigaralarını ve parfümlerini paylaşmaya zorlamıştı(not aldılar).Ki içeri alımlar başladı.Gruplar halinde insanlar kapıdan içeri alınıyor .Biletler kontrol edilip bileklikler takılıyor üstümüz aranıyordu.Sonrasında Buraya dikkat ! çantalar bir kenara koyuluyor ve narkotik evet narkotik köpekler çantalarımızı kokluyorlardı.Bizim sıramızda herhangi bir aksilik olmadı ve yavaşça kamp alanına girdik

-Kamp alanı-

Kamp alanına girdiğimizde bizi görsel bir şölen bekliyordu .Her yerde festival temasıyla süslenmiş bilbordlar ,heykeller , komiklikler ve şakalıklar bizi daha adım atar atmaz bir enerji ile doldurmuştu.Kamp alanındaki etkinlikleri haber veren küçük notlar bile içimizi kaynatmaya yetti.İçerde kamp düzenini sağlayan gönüllü arkadaşlar gruplar halinde gelenlere kamp yeri gösteriyorlar ve pek seçenek bırakmıyorlardı .Neyseki kamp alanı ağaçlık olduğundan ve erken girmiş olduğumuzdan çok zorluk çekmedik.Ancak alanın zemininde tam temizlenmemiş ağaç kökleri ve otlar biraz can sıkıcıydı.

-Festival alanı-

Kamptan çıktıktan sonra festival alanını gezmeye karar verdik ve güzel bir tur attık.Karşımıza çıkan ilk şey belediyenin kurmuş olduğu Alice harikalar Diyarında platformuydu.Burada oyunlar oynanacak ve gündüz workshoplar yapılacaktı.-Şapka atölyesi,Alice nerde oyunu vb-

Oranın hemen sağ çaprazından bizi yemek alanı karşıladı düz bir koridor şeklinde konumlandırılmıştı.Ve garip olan şey yemek yapan kişiler teyzelerdi .Evet Nilüfer Belediyesi yemek alanlarındaki standları  kadın derneklerine vermiş ve bölgenin yöresel kadın dernekleri evlerinde yada orada yaptıkları ev yemeklerini bizlere sunuyorlardı.Takdire şayan bu davranış bizimde miğdemizi baya bi rahatlattı .Of sarmalar dolmalar ev gözlemeleri.Tabiki 2-3 tane kurumsal firmada yok değildi.

Ordan sahnelere doğru yöneldik ve 3 sahne kurumuştu .1 ana sahne 1 yan sahne 1 de minimal sahne .Ancak garip olarak ana sahne ve yan sahnede alkol satışı ve kullanımı yasaktı.Alkol içmek isteyenler Ana sahneyi yaklaşık 100 metre uzakta olan minimal sahne alanında demir korkulukların arkasından izlemek mümkündü.

Festival alanında çoğu bölgede alkol içmek yasaktı.Özellikle alkollü alanın kapısındaki güvenlikler dışarıya alkolle çıkma konusunda baya katıydılar

 

-Festival Programı-

Yabancı müzik gruplarının olması baya keyifli bir hale getirdi.

 
 

Kısaca fiziksel alandan bahsettikten sonra birazda sorulara yönelmek istiyorum.

*Festival alanında deniz yoktu ama gündüzleri yapılan etkinlikler insanları yeterince keyif almalarını

sağladı ve konserler erken saatlerde başlatılarak bu ihtiyaç azaltıldı .14:00’da ilk sahneler başlıyordu.

*Festival biletlerinin ucuz olması organizasyonu ucuz yapmamıştı.Festival çalışanları ve katılımcılar bir çok festivale göre saygılı ve görselde de göreceğiniz gibi egosuzlardı.Kendileriyle bile dalga geçebilicek kadar alçak gönüllülerdi.

*Festival alanı sınırlıydı belli bir sayı belirlenmişti ve o sayıya gelindiğinde kamp biletleri satılmadı ki buda içerde aşırı yığılma ve gereksiz kalabalığı önledi.

*Evet olurmuş.Belediye farkını sadece alkol sınırlamasında ve kapılardaki köpekli aramanın dışında hiç bir şekilde fark etmedim.Ki aksine organizasyonel anlamda düşünülmüş planlanmış etkinlikler hoşuma gitti.

 
 

Notlar-

*Öncelikle duş almak hacca gitmek gibiydi her ne kadar sınırlı alan olsada ,Deniz olmayışının etkisiyle de duş ihtiyacı çok fazla arttı .Ancak festival alanında sadece 12 tane duş vardı.Tamam duşlar kaliteliydi ama yetersizdi .Çok sıra bekledik ve yorucuydu.

 

*Konserler tam zamanında başladı ancak sahneler arasındaki mesafeden dolayı sürekli koşmak zorunda kaldık.Ayrıca çoğu sanatçı 5-6 parça söyleyip inmek zorunda kaldı.Tadı damağımızda kaldı.

 

*Festival alanına yakın çok fazla tekel yoktu.

 

*Tuvaletler yeterliydi ilk günlerde temizken sonraki günler boku çıktı.

 

*Gün içindeki aktiviteler için özel bir çaba vardı insanlar güzel güzel oyunlar oynayıp ödüller kazandı .Ve bu aktiviteleri kent konseyindeki arkadaşlar destekliyordu hepsi çok kibardı onlara teker teker teşekkür ediyorum.

 

Değerlendirme 10 üzerinden

-Festival Ruhu 8

-Festival Fiyatları 8

-Kamp alanı 9

-Hijyen 6

-Organizasyon 8

-Güvenlik 8

-Gün içi Aktiviteler 8

 
 
 

Yoruma kapalı.