İdil Biret – Piyano Resitali

İdil Biret – Piyano Resitali, 23 Ekim’de ENKA İbrahim Betil Oditoryumu’nda müzikseverle buluşuyor.

T.C. Devlet Sanatçısı Ídil Biret üç yaşında piyanoya büyük istidat göstererek ilk derslerini Ankarada Mithat Fenmenden aldı. O dönemde yapılmakta olan müzik reform çalışmalarının* büyük destekçisi Cumhurbaşkanı İnönü’nün isteği ile Marif Vekili Hasan Ali Yücel’in sunduğu teklif üzerine, TBMM’nin 1948 yılında çıkardığı özel kanunla sekiz yaşında Fransaya gönderildi.

Orada, büyük Fransız müzisyeni Nadia Boulanger’nin gözetiminde, Paris Konservatuvarında okuyarak onbeş yaşında birincilikle mezun oldu. Daha sonra, 20. asrın en büyük piyanistlerinden Alfred Cortot ve Wilhelm Kempff ile çalıştı. Hiç bir piyano yarışmasına katılmayan Idil Biret onaltı yaşından itibaren Boston Senfoni, Leningrad Filarmoni, Londra Senfoni, Leipzig Gewandhaus, Dresden Filarmoni, Varşova Filarmoni gibi  dünyanın büyük orkestraları, Erich Leinsdorf, Pierre Monteux, Joseph Keilberth, Hermann Scherchen, Gennadi Rozhdestvensky, Sir Adrian Boult, Sir Charles Mackerras gibi 20. Asrın efsane şefleri ile çalıştı ve Carnegie Hall ( New York ), Symphony Hall (Boston), Royal Festival Hall (Londra), Theatre des Champs Elysees (Paris), Konzerthaus ( Berlin ), Semper Oper (Dresden), Philharmonic Hall (Varşova), Muzikverein ( Viyana ), Tchaikovsky Hall (Moskova) gibi başlıca salonlarda, beş kıtayı kapsayan iki bin’den fazla konser verdi, birçok festivale katıldı. Van Cliburn (ABD), Kraliçe Elisabeth (Belçika), Busoni (İtalya), Franz Liszt (Weimar, Almanya), Sviatoslav Richter (Moskova) gibi ünlü piyano yarışmalarında jüri üyeliği yaptı; Fransa, Polonya, Íngiltere, Ítalya, ABD ve Türkiye’de ödül ve nişanlar aldı. Biret bu güne kadar EMI, Decca, Atlantic/Finnadar, Naxos ve diğer firmalar için Amerika ve Avrupada 100 den fazla plak kaydetmiştir. Bunlar arasında müzik tarihinde ilk kez komple diziler olarak seslendirilen Chopin’in bütün piyano eserleri ve Beethoven’in dokuz senfonisinin Liszt tarafından yapılan piyano uyarlamaları, 32 Piyano Sonatı, 5 Piyano Konçertosu ile Brahms ve Rachmaninof’un bütün solo piyano eserleri ve konçertoları, Boulez’in üç piyano sonatı, Ligeti’nin etüdleri ve Stravinsky’nin Ateskuşu bale müziginin piyano uyarlaması da yer almaktadır. 

Bu kayıtlar Polonyada Chopin Büyük Ödülü, Fransada Altın Diyapazon dahil pek çok ödül almış olup Amerika, Avrupa ve Uzak Doğuda 3 milyon adet civarında satılarak büyük bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır. 2007 yılında Chopin’in bütün piyano eserleri kayıtları ve konser icraları ile Polonya kültürüne yaptıgı katkılar nedeniyle Cumhurbaşkanı Lech Kaczsnky Ídil Biret’i Polonyanın en üst nişanı olan “Yüksek Liyakat Madalyası” (Krzyzem Kawalerskim Ordera Zaslugi) ile taltif etmiştir.  Repertuarında yüzden fazla piyano konçertosu olan Ídil Biret’in eski ve yeni kayıtlari kendi etiketi İdil Biret Arşivi (IBA) üzerinde Naxos tarafından bütün dünyaya dağıtılmaktadır. Idil Biret’in 1959 yılından bu yana  yaptığı  LP/CD kayıtların tamamı 130 CD bir büyük kutu içinde Mayis 2018 de Türkiye ve dünya piyasasına sunulmustur. İdil Biret bütün bunları Türkiyede Cumhuriyet’in ilk döneminde başlatılan müzik reform çalışmaları* sayesinde yapabilmiştir.

*Bu çalışmalarla iligili olarak Atatürk şunları söylemiştir:  “Müzikte de  benzer reformlar yapmadığımız takdirde, Türkiyede diger sahalarda gerçekleştirilmekte olan reformların eksik kalacağından ve yerine oturmayacağından endişeliyim.” Atatürk’ün, büyük Alman piyanisti Prof. Wilhelm Kempff ile konuşmasından –  Çankaya, 1927 (Wilhem Kempff’in  İdil Biret’e anlattığı Türkiye hatıraları – Positano, 1982)

Program
Bach               Kromatik Fantezi ve Füg
Beethoven       Sonat, Op. 53 (Waldstein)
Allegro con brio
Adagio molto
Rondo, Allegro moderato-Prestissimo

-Ara-

Rachmaninov  Iki Müzikli An, Op. 16

Debussy                      Piyano için 
Prélude 
Sarabande
Toccata

¬Altı Etüd

Yoruma kapalı.