Teo Gheorghiu – İstanbul Resitalleri

Dünyanın Dört Bir Yanından Sıra Dışı Virtüözlerle Bugüne Kadarki En Zengin Sezon Sizleri Bekliyor!

İstanbul Resitalleri’nin ilk kez 16 yaşında dahi bir piyanist olarak ağırladığı TEO, aradan geçen yaklaşık 10 yılda dünya piyanistler liginde yer almak için ciddi bir yol katetti. Bugün dünyanın önemli salonlarında sahneye çıkan İsviçre’li sanatçı, günümüz genç kuşağın gözde piyanistlerinden!

2004 yılında kazandığı San Marino Uluslararası Piyano Yarışması ve 2005 yılında kazandığı Franz Liszt Uluslararası Piyano Yarışması’nın ardından yıldızı parlayan dahi piyanist, 2009’da Deutsche Grammophon etiketiyle ilk albümünü yayınladı. 2010 yılında Bürger for Beethoven Society’ tarafından Beethoven’ı en iyi yorumlayan solist veya orkestra şeflerine verilen ‘Beethoven Ring’ ödülüne layık görüldü. ‘Beethoven Ring’ daha önceki yıllarda Gustavo Dudamel, Julia Fischer ve Lisa Batiashvili gibi isimlere verilmişti.

Müzik eğitimine Londra’da Purcell School, Philadelphia’da Curtis Institute ve yine Londra’da Royal Academy of Music’te devam eden Teo’nun 2006 yılında çekilen piyano dehası bir çocuğun hayatının anlatıldığı Vitus adlı sinema filminde baş rol oyuncusu olarak yer alması da onun dünya çapında bilinirliğine önemli bir katkıda bulundu.

Zürich Tonhalle konserini dünyanın önemli salonlarında verdiği konserler takip etti. Özellikle Londra’da Queen Elisabeth Hall, Royal Festival Hall, Barbican Centre ve Royal Albert Hall ve Washington’da Phillips Collection resital ve konserler verdiği salonlar arasında ilk akla gelen isimler. Sanatçı New York’tan Paris’e, Tokyo’dan St Petersburg’a uzanan bir yelpazede dünyanın dört bir yanında sahneye çıkıyor.

Aynı sahneyi paylaştığı orkestralar arasında ise Tokyo Senfoni Orkestrası, Basel Senfoni Orkestrası, Cenevre Oda Orkestrası, Utah Senfoni Orkestrası, Zürich Oda Orkestrası, Tokyo New City Orkestrası ve Bern Senfoni Orkestrası gibi orkestralar yer alıyor. Howard Griffiths ve Andrey Boreyko gibi şefler de Teo’nun aynı sahneyi paylaştığı isimler arasında. Lucerne Festivali, Mecklenburg Vorpmmern, Beethovenfest Bonn, Rostock, Enescu ve Dvorak Prag festivalleri de Teo Gheorghiu’nun davet edildiği festivallerden bazıları. Sanatçı, 2015’te Sony Classical etiketiyle yayınlanan son albümünde Schubert ve Liszt seslendirdi.

İstanbul Resitalleri 2017-2018 Sezonu diğer konserleri için lütfen tıklayınız.

İstanbul Resitalleri “Sıradışı Sanatçılar” Demektir.

Yoruma kapalı.